קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים

כשאנחנו חושבים על טיפול אישי, אנחנו נוטים לחשוב שמדובר על מפגש בו גורם מטפל פוגש את המטופל והם משוחחים על מה שמפריע לו, על העבר שלו, על החלומות, תקוות, אובדן ודברים אחרים, ובאמצעות השיחה הם מנסים להגיע לתובנות ולייצר כלים שיעזרו לו להתמודד עם מה שהוא חש.

מרבית הטיפולים עובדים כך, אך ישנם טיפולים שמלבד שיחות אנחנו יכולים למצוא שימוש גם באביזרים שונים, למשל קלפים טיפוליים. צריך להדגיש, לפני שאנחנו מסבירים את הרעיון שקלפים טיפוליים אינם מנת חלקם אך ורק של הטיפול הפסיכולוגי או טיפול אחר, כלומר, אנחנו יכולים לראות שימוש נרחב בקלפים כאלה גם במקרים אחרים, למשל בעת אבחונים או בעת עבודות של יועצות עם ילדים וכדומה. כלומר, זה לא חייב להגיע למקום של טיפול בנפש במובן העמוק של המילה.

קלפים טיפוליים הם קלפים שכל אחד מהם מסמל משהו מסוים, ומשתמשים דרך אותם קלפים בשביל להגיע אל הנפש של המטופל, להגיע אל מקומות שלא בהכרח אפשר להגיע אליהם דרך שיחות בצורה ישירה. בין אם זה בגלל שלא תמיד יודעים לזהות את הדרך לשם ובין אם זה בגלל העובדה שהמטופל לא שש לדבר על זה בצורה ישירה ואז אפשר להשתמש באותם קלפים בשביל "למשוך" אותו לדבר על זה. הכל כמובן במטרה לעזור לו.

אותם קלפים יכולים גם לעודד את המטופל להיפתח ולדבר על דברים שלא בהכרח מציקים, אך קיימים על פני השטח. למשל, דרך אותם קלפים אפשר לברר כיצד הוא מרגיש בחברת אנשים, כיצד הוא מרגיש עם עצמו, כיצד הוא מרגיש בסיטואציה כזו או אחרת. ודרך כך, פותחים נתיב אל מקום חדש, מקום אשר ייתכן מאוד שבאמצעות שיחה רגילה, לא היינו מצליחים להגיע אליו.

צריך לומר, לפני שממהרים להשתמש בקלפים טיפוליים, רצוי מאוד להבין על מה הקלפים מדברים, כיצד משתמשים בהם, כיצד עובדים איתם מול מטופלים שונים ולא פחות חשוב, רצוי מאוד לזהות מי מתאים לטיפול כזה ומי פחות מתאים. בשביל שלא יווצר מצב שנעבוד עם קלפים כאלה מול מטופלים שצריכים טיפול בסגנון אחר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מהם השווקים הכי מעניינים בתל אביב?
תל אביב כידוע היא עיר תוססת המציעה מגוון רחב של שווקים שכל אחד מציע חווית קניות ייחודית...
קרא עוד »
יול 29, 2023
השתלת שיער
התקרחות היא תופעה אשר גם גברים וגם נשים סובלים ממנה. לא מעט גברים ונשים אשר סובלים מהתקרחות חשים שלא...
קרא עוד »
אוק 17, 2019
טיפול טבעי/אלטרנטיבי למחלות אוטואימוניות
מחלות אוטואימוניות רבות אינן מקבלות מענה מתאים מהרפואה הקונבנציונלית. אומנם החולים יכולים להשתמש...
קרא עוד »
פבר 25, 2020