קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים

כשאנחנו חושבים על טיפול אישי, אנחנו נוטים לחשוב שמדובר על מפגש בו גורם מטפל פוגש את המטופל והם משוחחים על מה שמפריע לו, על העבר שלו, על החלומות, תקוות, אובדן ודברים אחרים, ובאמצעות השיחה הם מנסים להגיע לתובנות ולייצר כלים שיעזרו לו להתמודד עם מה שהוא חש.

מרבית הטיפולים עובדים כך, אך ישנם טיפולים שמלבד שיחות אנחנו יכולים למצוא שימוש גם באביזרים שונים, למשל קלפים טיפוליים. צריך להדגיש, לפני שאנחנו מסבירים את הרעיון שקלפים טיפוליים אינם מנת חלקם אך ורק של הטיפול הפסיכולוגי או טיפול אחר, כלומר, אנחנו יכולים לראות שימוש נרחב בקלפים כאלה גם במקרים אחרים, למשל בעת אבחונים או בעת עבודות של יועצות עם ילדים וכדומה. כלומר, זה לא חייב להגיע למקום של טיפול בנפש במובן העמוק של המילה.

קלפים טיפוליים הם קלפים שכל אחד מהם מסמל משהו מסוים, ומשתמשים דרך אותם קלפים בשביל להגיע אל הנפש של המטופל, להגיע אל מקומות שלא בהכרח אפשר להגיע אליהם דרך שיחות בצורה ישירה. בין אם זה בגלל שלא תמיד יודעים לזהות את הדרך לשם ובין אם זה בגלל העובדה שהמטופל לא שש לדבר על זה בצורה ישירה ואז אפשר להשתמש באותם קלפים בשביל "למשוך" אותו לדבר על זה. הכל כמובן במטרה לעזור לו.

אותם קלפים יכולים גם לעודד את המטופל להיפתח ולדבר על דברים שלא בהכרח מציקים, אך קיימים על פני השטח. למשל, דרך אותם קלפים אפשר לברר כיצד הוא מרגיש בחברת אנשים, כיצד הוא מרגיש עם עצמו, כיצד הוא מרגיש בסיטואציה כזו או אחרת. ודרך כך, פותחים נתיב אל מקום חדש, מקום אשר ייתכן מאוד שבאמצעות שיחה רגילה, לא היינו מצליחים להגיע אליו.

צריך לומר, לפני שממהרים להשתמש בקלפים טיפוליים, רצוי מאוד להבין על מה הקלפים מדברים, כיצד משתמשים בהם, כיצד עובדים איתם מול מטופלים שונים ולא פחות חשוב, רצוי מאוד לזהות מי מתאים לטיפול כזה ומי פחות מתאים. בשביל שלא יווצר מצב שנעבוד עם קלפים כאלה מול מטופלים שצריכים טיפול בסגנון אחר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כדורי הרזיה – להתחיל את הירידה במשקל בקלות
למה חשוב לנו להיות רזות? ובכן, משקל גוף הוא עניין של אופנה משתנה, אלא שבשנים האחרונות אין ספק כי...
קרא עוד »
אוג 31, 2020
לימודי שחייה לילדים – באיזה גיל אפשר להתחיל?
שחייה זו מיומנות חשובה מאוד בישראל. כאשר בריכה או ים מהווים פעילות פנאי פופולרית, לימודי שחייה לילדים...
קרא עוד »
אפר 14, 2022
השתלת שיער
בניגוד לימי העבר, השתלת שיער כיום היא ניתוח נגיש לחלקים הולכים וגדלים באוכלוסייה המקומית. בעבר, מעט...
קרא עוד »
אוק 17, 2021