חשיבות אכילת אבות המזון לבריאות שלנו

אבות המזון ובריאות

כבר מגיל קטן, מספרים לנו על חשיבותה של צריכת מאכלים בהם מרכיבים מאבות המזון, וזאת כדי לחזק את גופינו. אבות המזון, הם רכיבים חשובים להתפתחות התקינה של גופינו והם מכילים: שומנים, חלבונים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים. כל אלה מהווים מקור אנרגיה חשוב לגוף, כמו גם מאפשרים תזונה מאוזנת ונכונה.

בכך למשל, יש לצרוך פחמימות שהן מקור אנרגיה מעולה שבונה מולקולות בגוף. שומנים נועדו לאפשר אנרגיה וחומרי משמרים בגוף ששומרים על המערכות החשובות. חלבונים בונים תאים ושרירים. ויטמינים שומרים על הגוף ומספקים לו את כמויות הסידן הברזל והאנרגיה שהוא זקוק להם. בזמן שמינרלים שומרים על ההומאוסטאזיס בגוף: מה שמאזן את התגובות הכימיות של גופינו.

איזה מוצרי מזון מכילים את הרכיבים הבריאים?

את אבות המזון ניתן לצרוך ממוצרים כמו דגים, בשר, ירקות ופירות. בעוד שפחמימות מורכבות נחשבות בריאות יותר. פחמימות אלה מייצרות סוכר בשל פרוקטוז המסייע לתפקודי הגוף, לכן חשוב לצרוך פירות וירקות. חלבון למשל, אפשר לצרוך ממאכלים כמו דגים, ביצים, מוצרי חלב, וכדומה.

עם זאת, רבים מעוניינים לצרוך אבות מזון מהצומח – מה שניתן לעשות בקלות, באמצעות מוצרים כמו קטניות מלאות בחלבון, או דגנים שמכילים חומצות אמינו. אם אתם טבעוניים: תוכלו לבחור אורז, חיטה, בורגול, תירס, סולת שעורה, קינואה, דוחן ושאר קטניות שמכילות חלבונים. גם צריכת סויה תשלים את התזונה עבור מי שאינו אוכל בשר, בעוד שניתן לגוון עם תורמוס, פול, מש ואזוקי.

כדי לקבל את המינרלים הדרושים, מומלץ לאכול מוצרים שיש בהם ברזל אשר מרכיב את מולקולת ההמוגלובין. המולקולה חיונית ליצירת חמצן בתאי הגוף. אם תצרכו טחינה, שקדים, חומוס ותמרים – תוכלו להנות ממרכיבים טבעיים שיחזקו את הגוף ויזרימו חמצן לתאיו.

שימו לב כי אתם בוחרים גם מוצרים המכילים סידן שבונה שרירים ועצמות. מאכלים כמו ברוקולי, שעועית לבנה, טחינה וגבינות קשות – מלאים בסידן. את המגנזיום הדרוש לפירוק ובניית תאים, אפשר לצרוך על ידי תרד, תאנים ואגוזים.

כיצד אפשר לצרוך שומנים?

כאשר בוחרים את השומנים, חשוב לבחור כאלה שנחשבים בלתי רווים, על מנת שלא ידבקו לדפנות כלי הדם. שומנים טובים, אפשר לקבל ממאכלים המכילים אומגה 3 ואומגה 6. את השומנים הטובים ניתן לצרוך גם באמצעות אכילת אבוקדו, שמן זית ואגוזים.

צריכת ויטמינים תאריך את חיי התאים, תניע תהליכי חמצון ותשמור על הבריאות. לכן חשוב לדאוג לאכול מוצרים המכילים ויטמינים כמו E, K , A, ו 12 B. מאכלים כמו ברוקולי, תרד ובוטנים, מכילים ויטמין E. מאכלים כמו גזר, בטטה ומלון מכילים ויטמין A ופירות ים. בשר דגים ועדשים מכילים ויטמין 12 B. בכל מקרה, בעולם הטבעונות והצמחונות ניתן לקבל את כל אבות המזון מתחלפי בשר כמו: עדשים, סויה, ירקות ופירות.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
למה לכדאי למתאמנים לצרוך קריאטין
קריאטין הוא תרכובת טבעית הממלאת תפקיד מכריע בייצור אנרגיה, במיוחד במהלך התפרצויות קצרות של פעילות...
קרא עוד »
אוג 30, 2023
טיפול בהתמכרות למין
אחד הכללים הידועים לגבי בעיות שאנחנו מתמודדים איתן בחיים הוא, אם אנחנו מכירים בכך שיש בעיה, אז חמישים...
קרא עוד »
נוב 26, 2019
שמנים טבעים – טיפולים שתוכלו לעשות איתם
לא מעט אנשים בכל רחבי העולם בוחרים לעשות מגוון רחב של שימושים בשמנים טבעיים להזנת העור ולטיפוחו. עד...
קרא עוד »
מרץ 15, 2020