ד"ר גדי שי מסביר – כיצד מתגברים על חרדה דנטלית

מי מאיתנו לא שמע מתישהו בחייו מחבר או מבן משפחה שלו שהוא פוחד לגשת לרופא השיניים למרות שהוא יודע שהוא כבר ממש חייב? מה אפשר לעשות במקרים כאלה, וכיצד נפתרים מהפחד הזה, אם בכלל? יצאתי לשאול את ד"ר גדי שי, רופא שיניים בכיר בעל ניסיון נרחב בשיקום הפה והצלת שיניים.

"ישנם מטופלים אשר מגיעים לרופא השיניים וחווים פחד מסויים, אשר נקרא לרוב 'חרדה דנטלית'", מספר ד"ר גדי שי – "מקורה של החרדה הדנטלית נוטה להיות בחוויה טראומתית אשר חווה האדם בעברו אשר השפיעה על צורת ההסתכלות שלו על טיפולי שיניים מיום התרחשות החוויה ואילך."

"החרדה הדנטלית פוגעת באיכות החיים של האדם הסובל ממנה, ממספר סיבות עיקריות – הראשונה והחשובה שבהן היא שבגלל חרדה זו, נמנע אותו אדם מלהגיע לרופא השיניים או השיננית במשך תקופות ארוכות מאוד, דבר אשר אינו מאפשר זיהוי בזמן של בעיות בשיניים וטיפול בהן בעודן קטנות וגורם לאדם לצבור נזקים רבים בחלל הפה."

"הבעיה הנוספת מתעוררת כאשר האדם חווה כאבים בלתי נסבלים אשר לא מאפשרים לו להמשיך לתפקד בחיי היומיום", ממשיך ד"ר גדי שי ומסביר, "במצב כזה – הוא פונה לרופא השיניים לקבלת עזרה, אך הפחד או החרדה הדנטלית אינם מאפשרים לרופא להתחיל בטיפול שיעצור את הכאב."

אז איך מטפלים במטופלים הסובלים מחרדה דנטלית?

"הכל תלוי בחומרת המצב", מסביר ד"ר גדי שי, "במקרים מסויימים כאשר מדובר בפחד מודע והחוויה הטראומתית והמקור לה אינם חזקים במיוחד, מספיקה סביבה רגועה, הסברים מפורטים לפני כל פעולה וידיים מיומנות ועדינות בשביל להרגיע את הפחד אצל המטופל ולגרום לו להבין שהוא נמצא בידיים טובות בטוחות. לעומת זאת, אפילו לרופא העדין והמיומן ביותר יהיה קשה לגשת למטופל הסובל מחרדה דנטלית רצינית, וזאת מכיוון שהפחד מושרש לעיתים בצורה מאוד חזקה מבלי שהאדם מבין את הסיבה לכך."

"במקרים כאלה נדרשת לעיתים התערבות אחרת, כמו למשל שימוש בתרופות או בגז צחוק, שהוא ערבוב של חמצן עם תחמוצת החנקן, הגורם לתחושת רגיעה, נינוחות ואף יכול לסייע בשיכוך כאבים. היות והמטופל נמצא בהכרה מלאה בעת השימוש בתרופות או בגז הצחוק, הוא משתף פעולה עם הטיפול, דבר שיכול בפוטנציה לייצר חוויה מתקנת ולסייע להפחית את הפחד מטיפולים נוספים בעתיד."

"במקרים קיצוניים יותר שבהם לא ניתן להגיע לשיתוף פעולה עם המטופל כלל גם כאשר משתמשים בתרופות או בגז צחוק, האופציה שנותרת היא טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. זו כמובן האופציה הפחות מועדפת מכיוון שטיפולי שיניים מטבעם דורשים שיתוף פעולה מצד המטופל, אך בהינתן ושאר האלטרנטיבות אינן יישימות או רלוונטיות, זו בהחלט אפשרות שכדאי לשקול."

ד"ר גדי שי הוא מנהלה הרפואי של מרפאת שיניים לובנדנט בתל אביב העוסקת בשיקום והצלת שיניים ואסתטיקה דנטלית.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כדורי הרזייה
המשקל העודף מדיר שינה מעיניכם? מרגישים מסורבלים ולא מצליחים לתפקד? הדיאטות מייאשות אתכם? כנראה שאתם...
קרא עוד »
מרץ 26, 2020
זוגיות לא מספקת – כשעדיף לבד מאשר יחד
בתקופת החיזור והחברות ההרגשה היא עילאית, קיימת אהבה גדולה ואושר עצום. עם השנים ומרוץ החיים אשר כולל...
קרא עוד »
יונ 15, 2020
הגעתם לגיל שאפשר להתחיל? הכל על הזרקות חומצה היאלורונית
הזרקות חומצה היאלורונית הפכו לנפוצות במיוחד בשנים האחרונות. מדובר על אחת הדרכים הפשוטות והיעילות...
קרא עוד »
ינו 10, 2019