ד"ר גדי שי מסביר – כיצד מתגברים על חרדה דנטלית

מי מאיתנו לא שמע מתישהו בחייו מחבר או מבן משפחה שלו שהוא פוחד לגשת לרופא השיניים למרות שהוא יודע שהוא כבר ממש חייב? מה אפשר לעשות במקרים כאלה, וכיצד נפתרים מהפחד הזה, אם בכלל? יצאתי לשאול את ד"ר גדי שי, רופא שיניים בכיר בעל ניסיון נרחב בשיקום הפה והצלת שיניים.

"ישנם מטופלים אשר מגיעים לרופא השיניים וחווים פחד מסויים, אשר נקרא לרוב 'חרדה דנטלית'", מספר ד"ר גדי שי – "מקורה של החרדה הדנטלית נוטה להיות בחוויה טראומתית אשר חווה האדם בעברו אשר השפיעה על צורת ההסתכלות שלו על טיפולי שיניים מיום התרחשות החוויה ואילך."

"החרדה הדנטלית פוגעת באיכות החיים של האדם הסובל ממנה, ממספר סיבות עיקריות – הראשונה והחשובה שבהן היא שבגלל חרדה זו, נמנע אותו אדם מלהגיע לרופא השיניים או השיננית במשך תקופות ארוכות מאוד, דבר אשר אינו מאפשר זיהוי בזמן של בעיות בשיניים וטיפול בהן בעודן קטנות וגורם לאדם לצבור נזקים רבים בחלל הפה."

"הבעיה הנוספת מתעוררת כאשר האדם חווה כאבים בלתי נסבלים אשר לא מאפשרים לו להמשיך לתפקד בחיי היומיום", ממשיך ד"ר גדי שי ומסביר, "במצב כזה – הוא פונה לרופא השיניים לקבלת עזרה, אך הפחד או החרדה הדנטלית אינם מאפשרים לרופא להתחיל בטיפול שיעצור את הכאב."

אז איך מטפלים במטופלים הסובלים מחרדה דנטלית?

"הכל תלוי בחומרת המצב", מסביר ד"ר גדי שי, "במקרים מסויימים כאשר מדובר בפחד מודע והחוויה הטראומתית והמקור לה אינם חזקים במיוחד, מספיקה סביבה רגועה, הסברים מפורטים לפני כל פעולה וידיים מיומנות ועדינות בשביל להרגיע את הפחד אצל המטופל ולגרום לו להבין שהוא נמצא בידיים טובות בטוחות. לעומת זאת, אפילו לרופא העדין והמיומן ביותר יהיה קשה לגשת למטופל הסובל מחרדה דנטלית רצינית, וזאת מכיוון שהפחד מושרש לעיתים בצורה מאוד חזקה מבלי שהאדם מבין את הסיבה לכך."

"במקרים כאלה נדרשת לעיתים התערבות אחרת, כמו למשל שימוש בתרופות או בגז צחוק, שהוא ערבוב של חמצן עם תחמוצת החנקן, הגורם לתחושת רגיעה, נינוחות ואף יכול לסייע בשיכוך כאבים. היות והמטופל נמצא בהכרה מלאה בעת השימוש בתרופות או בגז הצחוק, הוא משתף פעולה עם הטיפול, דבר שיכול בפוטנציה לייצר חוויה מתקנת ולסייע להפחית את הפחד מטיפולים נוספים בעתיד."

"במקרים קיצוניים יותר שבהם לא ניתן להגיע לשיתוף פעולה עם המטופל כלל גם כאשר משתמשים בתרופות או בגז צחוק, האופציה שנותרת היא טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. זו כמובן האופציה הפחות מועדפת מכיוון שטיפולי שיניים מטבעם דורשים שיתוף פעולה מצד המטופל, אך בהינתן ושאר האלטרנטיבות אינן יישימות או רלוונטיות, זו בהחלט אפשרות שכדאי לשקול."

ד"ר גדי שי הוא מנהלה הרפואי של מרפאת שיניים לובנדנט בתל אביב העוסקת בשיקום והצלת שיניים ואסתטיקה דנטלית.

עצות נוספות מבית מרטה

אולטרסאונד פרטי מחיר

העלות של אולטרסאונד פרטי גדלה בהתמדה עם השנים. עם העלות הגוברת של שירותי הבריאות, חלק מהאנשים מחפשים חלופות לחסוך כסף. מחיר אולטרסאונד פרטי הוא נושא

קרא עוד»

הדרך היעילה להצרת היקפים

הדרך היעילה לרדת במשקל  ולצורך הצרת היקפים היא על ידי פעילות גופנית ואכילה בריאה. שני הדברים הללו חיוניים לירידה במשקל. חשוב לדעת כמה אתה צריך

קרא עוד»

מיטות טיפולים

מיטת טיפולים היא סוג של ציוד רפואי המשמש למתן פיזיותרפיה. הוא משמש לעתים קרובות בבתי חולים ובתי אבות. מיטת הטיפולים מורכבת בדרך כלל עם ידיות,

קרא עוד»

מזרוני קיסריה

יש צורך במזרן איכותי שיכול לשמש את כל הגילאים והגדלים. הסוג הנפוץ ביותר של מזרנים עשויים מקצף ומלאים באוויר. הם מתאימים לאנשים שישנים על הצד,

קרא עוד»