יוגה למתחילים – איך לבחור את השיעור שהכי מתאים לכם

יוגה למתחילים

אם אתם שוקלים להתחיל ללמוד יוגה, דעו לכם שאתם הולכים להצטרף לעולם עשיר ומרתק שעדויות מצביעות על כך שהוא קיים כבר למעלה מ-5,000 שנים. משמעות המונח יוגה הוא איחור – איחוד בין הגוף לנפש, בין הלב לתודעה, ובין הפנימי לחיצוני. לכן יוגה מתקיימת גם מעבר לתרגול הפיזי או התודעתי בשיעור, הוא קיים בכל מקום. אתם יכולים לחוש ביוגה בזמן שאתם הולכים ברחוב וחשים הרמוניה פתאומית עם מה שסובב אתכם, ואתם יכולים לחוש בה באמצע תירגול מאתגר כשהמחשבות והגוף מתאחדים ואתם שוקעים עמוק בתוך התנוחה.

 

איזה שיעור יוגה למתחילים הכי מתאים לכם? בישראל מתורגלים כיום עשרות סגנונות יוגה, חלקם פיזיים ודינאמיים שתרגול בהם כולל הרבה מאוד זיעה ויכול לעזור לכם להיכנס לכושר מצוין, וחלקם עדינים ורכים מאוד, בהם לא תחושו במאמץ פיזי, אבל המיינד (התודעה) שלכם יעבוד שעות נוספות ויתרום רבות לתחושת איזון ורוגע.

לכן, לפני שאתם נרשמים למקום כזה או אחר ובודקים היכן מתקיימים שיעורי יוגה למתחילים, שאלו את עצמכם – מה יהיה תפקידה של היוגה בחיים שלי? מי אני רוצה להשיג באמצעותה? נגיד מראש, שאם אתם רק מחפשים פעילות שתכניס אתכם לכושר, יכול מאוד להיות שלא תתחברו אליה בהתחלה. גם השיעור הדינמיים יותר עוסקים בחיבור בין הגוף לרגש ולנפש וכל מורה בוחר לתת את הפרשנות האישית שלו ליוגה. יכול להיות שזה ירגיש לכם ניו אייג'י ורוחניקי מדי, אבל אם תשמרו על ראש ולב פתוחים, יכול מאוד להיות שתמצאו את עצמכם מיישמים את היוגה גם בחיים עצמם. מצד שני, אם אתם רוצים לקחת שיעורי יוגה למתחילים רק כדי לפתח את התודעה, תהיו מוכנים שזה יכלול גם פעילות פיזית.

 

אז איזה שיעור יוגה למתחילים הכי יהיה כדאי לכם לקחת? הכנו עבורכם מדריך עם הסבר קצר על כל שיטה שיעשה לכם קצת סדר:

 

יוגה למתחילים שתגרום לכם להזיע

 

אשטאנגה יוגה (או אשטאנגה ויניאסה יוגה) – שיטה זו מבוססת על 6 סדרות כשכל סדרה כוללת תנוחות עיקריות המתורגלות בסדר קבוע, ורק אחרי שמבצעים בצורה משולמת סדרה אחת יכולים להתקדם לבאה. חשוב לציין כי מתרגלים מעטים מצליחים להתקדם מעבר לסדרה השנייה או השלישית, אז הנה אתגר עבורכם. מדובר ביוגה פיזית ודינאמית מאוד המתמקדת בתנועתיות החוזרת על עצמה ועל זרימה בין התנוחות.

 

יתרונות: מכניסה לכושר מצוין, משפרת את התפקוד של כל המערכות בגוף ואם עושים אותה נכון, משפרת מאוד את הנשימה. בנוסף, ניתן לראות אחרי כמה שיעורים את ההתקדמות הודות לחזרה הקבועה על התנועות.

 

חסרונות: אין הרבה זמן לשהות בתנוחה ולתקן אותה, ולכן השילוב של תנוחות מאתגרות ותנועתיות מהירה עלול לגרום לפציעות.

 

ויניאסה יוגה – שיטה זו התפתחה מהאשטאנגה יוגה כדי לאפשר יותר זרימה וגמישות למתרגלים. משמעות המילה ויניאסה היא שילוב של תנועה עם נשימה והיא מאוד תלויה לפרשנות של המורה שמעביר אותה. תהיו מוכנים לכך ששיעורי ויניאסה אצל שני מורים שונים כנראה לא יהיו דומים בכלל אחד לשני.

 

יתרונות: ויניאסה יוגה מאפשרת גמישות פיזית ותודעתית ויש בה יותר דגש על הקשבה לגוף וזרימה.

 

חסרונות: מכיוון שויניאסה יוגה הרבה יותר פתוחה לפרשנות, כל מורה מעביר אותה בצורה שונה ולכן קשה לדעת למה לצפות עד שמכירים את המורה ואת הסגנון שלו.

יוגה למתחילים

 

יוגה למתחילים שתגרום לכם לדייק בתנוחות

 

איינגר יוגה – לפני שאתם מגיעים לשיעור איינגר יוגה למתחילים, חשוב שתדעו שמדובר בשיטה קצת תובענית ולא מאוד מתאימה לאנשים שלא מתחברים לתנוחות סטטיות או שלא בורכו ביותר מדי סבלנות. איינגר יוגה חותרת להשיג דיוק גבוה ככל הניתן בביצוע התנוחות ולמנח נכון של הגוף. לכן היא מערבת שימוש באביזרים תומכים כמו רצועות, בלוקים מגביהים, שמיכות וכיסאות, כדי לסייע למתרגלים לבצע את התנוחה בצורה הנכונה ביותר. השהייה בתנוחות ארוכה וסטטית יותר. מצד שני, מי שמתחבר לאיינגר יוגה, יתמכר אליה ויש לה הרבה יתרונות פיזיים.

 

יתרונות: איינגר יוגה עוזרת מאוד לתקן הרגלים גופניים שליליים ומחזקת מאוד את רמת הריכוז והנשימה. השימוש באביזרים תורם מאוד להשגת הדיוק ולהבין לעומק כל תנוחה.

 

חסרונות: שיעור איינגר יוגה למתחילים יכול לתת את ההרגשה שהדגש ביוגה הוא על ההיבט הפיזי בלבד שיוגה היא עולם קצת נוקשה. כמו כן, אם אתם מחפשים יוגה למתחילים שתגרום לכם להזיע ולהיכנס לכושר אירובי – איינגר היא לא השיטה עבורכם.

 

יוגה למתחילים שתגרום לכם להירגע

 

האטה יוגה – כעיקרון, כל יוגה המערבת תרגול פיזי היא האטה יוגה, אבל בעולם המערבי השם הזה מתאר תרגול יוגה יותר רך ועדין ששם את הדגש על נשימה מסונכרנת, טיהור של הגוף והתודעה ומודעות למצב הפיזי והרגשי.

 

יתרונות: יוגה מאוד מרגיעה שתורמת מאוד לנשימה נכונה ולמודעות מפותחת יותר.

 

חסרונות: לא מתאימה למי שמחפש את המאמץ הפיזי והכושר.

 

שיבננדה יוגה – זוהי שיטה יותר איטית ועדינה המבוססת על 12 תנוחות קבועות וכולל גם חזרה על מנטרות, תרגילי נשימה ומדיטציה. שיבננדה יוגה מתמקדת גם על הקשבה עצמית ועל הרפייה והיא הרבה יותר רוחנית משיטות יוגה אחרות. עם זאת, היא כוללת גם תנוחות מאתגרות כמו עמידת ראש וכתפיים.

 

יתרונות: מפתחת מאוד את הפן הרוחני אצל המתרגלים.

 

חסרונות: אם אתם פחות מתחברים לצד הרוחני בכם, יהיה לכם מאתגר להתחבר לשיטה הזאת, לפחות בהתחלה.

 

יוגה למתחילים שתצאו ממנה מזיעים אך נקיים

 

ביקראם יוגה – כן כן, היוגה שנעשית ב-40 אחוזי לחות ו-40 מעלות. ביקראם יוגה כוללת 26 תנוחות קבועות החוזרות על עצמן ובה תלמדו שיעור חשוב מאוד באיך לפתח את יכולת הריכוז, המודעות לגוף והשליטה בנשימה, אחרת יהיה לכם קשה לשרוד את השיעור.

 

יתרונות: אתם הולכים להזיע המון, אבל החום יטהר לגם את הגוף ויהפוך אתכם לגמישים יותר  והרבה מאוד אנשים יוצאים מהשיעור ב"היי" כתוצאה מכמות האנדרופינים המשתחררת בשיעור. התנאים הקשים בשיעור מפתחים מאוד את יכולת הריכוז ומציאת האיזון במצבים מאתגרים.

 

חסרונות: 40 מעלות, 40 אחוז לחות וגירוי חושי גבוה שיכול להיות יותר מדי עבור חלק מהמתרגלים.

 

אנשים חיפשו גם: קייט סרפינג

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נחשף הטיפול בכאבי גב
כאשר אנו מתעמקים בתחום הטיפול בכאבי גב, חיוני להצטייד בידע שמעצים אותנו לקבל החלטות מושכלות לגבי...
קרא עוד »
פבר 06, 2024
גרביים למניעת ריח רע מהרגליים
כולנו יודעים שאחרי יום עבודה ארוך, אחרי התרוצצויות ואפילו בזמן בילוי - הרגליים שלנו עלולות להפיץ ריח...
קרא עוד »
דצמ 15, 2019
איך הילד שלי איבד שלוש אצבעות?
כמה אתם זהירים ביום יום שלכם? כאשר מדובר על הילדים הקטנים שלכם, כל מקום יכול להוות סכנה, לא רק מחוץ...
קרא עוד »
ספט 17, 2019