מהו קרע ACL ומהי הדרך הטובה ביותר לטפל בו?

קרע ACL הוא קרע ברצועה הצולבת הקדמית, אחת הרצועות העיקריות בברך. פציעה זו היא אחת מאותן פציעות נפוצות אך משמעותיות וזאת משום שרצועה זו בעלת תפקיד מרכזי בכל הקשור אל יציבותה של הברך. במאמר זה נרחיב אודות פציעה זו והטיפול הטוב ביותר לפציעה מסוג זה. 

קבעו פגישת ייעוץ עם ד"ר ליאור לבר >>>

ACL – על מה מדובר?

המשמעות של ראשי התיבות ACL היא Anterior Cruciate Ligament. כלומר, קריעה של הרצועה הקדמית הצולבת של הברך. ישנם גורמי סיכון שונים לפגיעה מסוג זה, כאשר הראשונה היא חבלה ישירה ואילו השאר יכולים להיות הורמונליים, אנטומיים, ביומכניים ועוד. פעמים רבות תנועתיות יתר כללית וברך גמישה מאוד יכולות להוביל לפגיעה ברצועה הצולבת הקדמית.

אבחנה של ACL

האבחנה של אורתופד הכרחית על מנת לקבוע האם קיימת פגיעה בברך ומה סוג הפגיעה. חשוב לדעת שכ- 70 אחוזים מפגיעות קרע ACL הן לא תוצאה של חבלה ישירה, אלא נגרמות משום תנועה סביבות פתאומית, יישור יתר של הברך ועוד. פעמים רבות ניתן לזהות קרע ברצועה הצולבת הקדמית על ידי בדיקה גופנית, אך בכדי להיות בטוחים הרופא ישלח את המטופל גם לבדיקת דימות של צילום רנטגן או בדיקת MRI .

בבדיקה הפיזיקלית האורתופד יבדוק האם מדובר על פציעת ACL  וזאת באמצעות מבחן לחמן בו הנבדק ישכב על הגב כאשר ברכו מכופפת בזווית של כשלושים מעלות והרופא יבדוק את מידת הגמישות של הברך ויחליט מהי רמת הגמישות ומהי נקודת העצירה. באם מדובר על קרע ACL יהיה מצב של הסטה קדמית ונקודת עצירה רכה וזאת בהשוואה לברך השנייה. מבחנים נוספים אותם מבצעים רוב האורתופדים הם מבחן Pivot-shift ומבחן Anterior Drawer . 

טיפול ב – ACL

מכיוון שמעורבים כאן כאבים ונפיחות הטיפול הראשוני המומלץ יהיה בדרך כלל נטילת תרופות משככות כאבים, תרופות שעיקרן הפחתת הנפיחות ופיזיותרפיה למטרת חיזוק שרירי הברך והגדלת טווח התנועה. באם מדובר על פגיעה חריפה חשוב להשתמש בתומך ברך בכדי לשמור על יציבות הברך ובמקרים חריפים, האורתופד ימליץ על ניתוח קרע ברצועה הצולבת הקדמית ולאחר מכן שיקום על ידי פיזיותרפיסט.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך מטפלים בפוביות אחת ולתמיד?
בני אדם ואנשים מרחבי העולם תמיד נוקטים עמדה, תמיד מתרחקים, ותמיד מפחדים מקבלת החלטות. אחד הדברים...
קרא עוד »
ספט 29, 2020
חשיבותו של חיסון המשושה אצל כלבים
אנשים רבים מגדלים חיית מחמד כאשר הפופולארית והאהובה ביותר על האנשים בישראל היא הכלב, אשר מגיע בכל...
קרא עוד »
ינו 27, 2019
4 יתרונות פחות ידועים של טיפולים נטורופתיים
בתחום הבריאות, טיפולים נטורופתיים בולטים לרוב כגישה הוליסטית לרווחה. בעוד שרבים מכירים את היסודות של...
קרא עוד »
נוב 07, 2023