מהו ברונכיטיס וממה הוא נגרם?

ברונכיטיס

יש לא מעט בעיות שעלולות להתרחש בשל חשיפה לנגיפים או זיהומים, וכן גם בעקבות חשיפה לעישון סיגריות. אחת מהן היא דלקת הסימפונות הכרונית (הקרויה גם בשם ברונכיטיס), שאם לא מטפלים בה כראוי, היא עלולה לגרום לסיבוכים. ריכזנו בעבורכם את מלוא המידע הנחוץ בנושא.

ברונכיטיס: דברים שחשוב לדעת!

ברונכיטיס – דלקת סימפונות כרונית שנגרמת בעקבות נגיפים או מזהמים המצויים באוויר, כשיש כמה רמות שונות למחלה. בדרך כלל הדלקת נגרמת בשל עשן סיגריות. עם זאת, ישנם גורמים נוספים למחלה כמו חשיפה ממושכת לאבק או לחלופין זיהום אוויר. נציין כי הסימפונות הם הצינורות שמובילים את האוויר ישירות אל הריאות, והם עטופים ברירית. למעשה, דלקת באותה רירית גורמת להפרשות ליחה מרובות (חלק מתסמיני המחלה).

יש לא מעט פתרונות עבור הברונכיטיס, בין היתר טיפול טבעי בחדרי מלח, כדורים שמדכאים את השיעול, תרופות להורדת חום, מנוחה מירבית, טיפול באנטיביוטיקה (רק במקרים של זיהום חיידקי) ועוד.

תסמיני המחלה

בין אם מדובר בדלקת חריפה ובין אם זו דלקת כרונית, התסמינים הם די זהים והם באים לידי ביטוי בשיעול, ליחה, חום וחולשה כללית. יתרה מזאת, עלולה להיות החמרה במצבו של חולה בדלקת כרונית, ולו בשל חיידקים או נגיפים המצויים בדרכי הנשימה. אם אתם חשים באחד התסמינים הללו, גשו לרופא המשפחה ולו כדי שיוכל להפנות אתכם לצילום חזה ולבדיקת תפקודי ריאות בהתאם לאבחנתו המקצועית.

חשוב לומר שהדלקת לא תחלוף אם המטופל ימשיך להיות חשוף לזיהום עצמו (לכן הפסקת עישון עשויה להיות פתרון יעיל), כשחשוב לומר שהיא עלולה להתרחש לא רק בשל זיהומים אלא גם בעקבות אלרגיות מסוימות. נציין כי הדלקת עלולה להיות כרוכה בסיבוכים, ועל כן חשוב לגשת לרופא על מנת לאבחן זאת בהקדם האפשרי, ובייחוד אם התסמינים אינם חולפים או מחמירים. הסיבוך השכיח ביותר הוא דלקת ריאות.

 

אם אתם סובלים מהתסמינים שצוינו מעלה, ואתם חשופים לעשן סיגריות באופן ישיר (משמע, אתם מעשנים), מוטב לפנות אל רופא משפחה ולבדוק זאת. ברונכיטיס זו מחלה שניתן לחיות עמה, וניתן לטפל בה באמצעים רפואיים וטבעיים שונים. רק בריאות!

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תוספי תזונה שעדיף לא לשלב ביחד
ישנם מספר תוספים אשר יכולים להיות מסוכנים אם בוחרים לצרוך אותם ביחד עם תרופות שונות, כך שאם אתם רוצים...
קרא עוד »
אוק 31, 2018
מכשירי כושר ביתיים – למה לשלם לחדר כושר?- טכנאי הליכונים ומכשירי כושר
במהלך כל החיים חשוב מאוד לבצע פעילות גופנית על מנת לשמור על גוף בריא בעל סיבולת לב ריאה. חשוב שתדעו...
קרא עוד »
יונ 09, 2019
איך אני יודע אם גם אני סובל מהפרעת OCD?
אחת ההפרעות הנפוצות ביותר שיש, היא הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעות שיכולות לשבש את שגרת החיים ואת...
קרא עוד »
ינו 08, 2020