המערכת הרוחנית בתורת בעל הסולם

המערכת הרוחנית בתורת בעל הסולם

המבנה הרוחני לפי תורת הקבלה של הרב אשלג

על פי בעל הסולם, הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל, חוק שורש וענף מסביר כי ישנה מערכת כללית שלמה שבה קיימים חוקים וכוחות הקשורים זה לזה יחדיו בצורה אחידה ופועלת על כל חלקי המציאות שבעצם נמצאת בתוך אותה המערכת. תורת הסוד מבארת כי החוקיות שיש בתוך המערכת פועלת על חומר הבריאה שהוא הרצון לקבל, ולא ניתן לאמר כי יש משהו בחומר הבריאה אם לא החוקים שמפעילים אותו. בעצם אפשר לאמר שיש את המערכת שהיא השורש וחומר הבריאה שהוא הרצון לקבל הכלול מדרגות דומם, צומח, חי ומדבר שהוא הענף. ניתן לצפות שיעורי קבלה בתורת בעל הסולם באתר סולם יהודה

פעולת השורש כל הענף בהסבר הזוהר הקדוש

הלחץ של חוקי המערכת הוא הוא בעיקר על החומר המפותח ביותר משאר הצורות שהוא חומר המדבר, בעל מנת שאותו חומר יקבל את תכונת המערכת והחוקים שלה שהם חוקי ההשפעה והנתינה. אם כך על פי המקובלים הדומם, צומח, חי ומדבר הם הרצון לקבל אשר אמור לקבל את צורת האור – אך באמת מי שמסוגל לקבל את תכונת ההשפעה הוא אך ורק בחינת המדבר שבמציאות – בבחינת ההכרה האלוקית, הבחירה החופשית וכן הלאה, ולכן כל חוקי הטבע מכוונים עליו.

סיכום מערכת שורש וענף בתורת הקבלה והחסידות

אם כן השורש הוא המערכת והענף או התוצאה הוא הרצון שלנו שבתוכו יש ארבע דרגות: דומם, צומח, חי ומדבר. ורצונות אלו הם כבר תוצאה של שורש עליון ולא באמת שלנו. בפן הרוחני של הקבלה אף על פי שאני מרגיש שאני הוא זה שרוצה, הרצון עצמו מגיע מהבורא ולא ממני. האלוקות היינו האור העליון היא הסיבה לחומר הרצון לקבל המופעל ממנו יתברך וזה שאנו אומרים 'אין עוד מלבדו'. אך לאט לאט מתוך הדרגה הזו מתעוררים אנשים ומתפתחים לדרישת השורש והכרת המקור מהיכן הם מקבלים את ההשפעה – והם נקראים מקובלים משום שרוצים לקבל את הידיעה מהיכן מגיעה ההשפעה. והמקובלים הללו גם כן נולדו כאנשים פשוטים עם רצונות רגילים אשר התפתחו לרצון לגילוי האלוקות ואת אותה חכמה המקובלים פיתחו וכתבו אותה לטובת הדורות הבאים וזוהי חכמת הקבלה.

לרחבת הלימוד בתורות החסידות והקבלה בדרך בעל הסולם – לחץ כאן.

 

כתיבה ועריכה לשונית: הרב שקד אליהו פנחס  | מרצה לקבלה וחסידות | מייסד מרכז סולם יהודה

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אלכימיית נעלי ספורט: הסודות הבלתי סופרים של בחירת הנעלה אתלטית
ניתן לדמות את בחירת הנעלה הספורטיבית הנכונה לתהליך אלכימי: מורכב, בעל ניואנסים ומכריע להצלחה. בעוד...
קרא עוד »
נוב 16, 2023
מה זה משקפיים לעיסוי?
שמעתם פעם על המושג - משקפיים לעיסוי ? לא ממש בטוח. שמעתם על עיסוי לגב, שמעתם על עיסוי לרגליים אבל כנראה...
קרא עוד »
אפר 19, 2021
דיקור סיני לדיכאון – האם זה יכול לעזור לשפר את מצב הרוח שלך?
דיקור סיני הוא פרקטיקה עתיקה אשר שימשה במשך מאות שנים לטיפול במצבים רפואיים שונים. זוהי צורה של רפואה...
קרא עוד »
אפר 10, 2023