הרטבת לילה מתי נכון לטפל בזה לפי ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא

הרטבת לילה מתי נכון לטפל

הטבת לילה נחשבת ללא ספק לאחת התופעות השכיחות ביותר בקרב ילדים מתחת לגיל 4. רוב הילדים מפסיקים להרטיב בצורה עצמאית עד גיל 4, אך חשוב לזכור כי כרבע מהילדים ממשיכים להרטיב גיל בגיל 4. מדובר על תופעה טבעית שלרוב נפתרת מעצמה, לכן חשוב לא לדאוג ולא להלחיץ את הילדים. כדאי לדעת כי כ- 15% מהילדים ממשיכים להרטיב בלילה גם בגיל 6 וכ- 5% מהילדים ממשיכים לסבול מהתופעה גם בגיל 12. ישנם הורים שלא מייחסים לכך שום משמעות מיוחדת, ואילו אחרים נלחצים ואף כועסים על הילדים מספר ד"ר קובי שגיא. מדובר על אחת הטעויות הגדולות ביותר שכל הורה עלול לעשות, היות וכעס ואשמה לא יפתרו את הבעיה, אלא רק יחמירו אותה. במידה וההרטבה נמשכת בגיל 5 ומעלה והדבר מפריע לילד מבחינה חברתית, מומלץ לגשת לטיפול מתאים.

הרטבת לילה – התזמון המתאים לטיפול לפי ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא

קודם כל, כדאי להדגיש כי הרטבת לילה נפוצה יותר בקרב בנים, יש לה פן תורשתי ולרוב מדובר על תופעה שחולפת מעצמה משתף ד"ר קובי שגיא. עם זאת, במידה והתופעה מפריעה להתנהלות הכללית של הילד או פוגעת בביטחון העצמי שלו, כדאי לגשת לטיפול מתאים. השלב הראשוני הוא לאבחן את הסיבות לתופעה, היות ובחלק מהמקרים מדובר על בעיה רפואית. למשל, אצל חלק מהילדים שלפוחית השתן לא התפתחה לגודל המתאים לגיל שלהם, דבר שגורם להם להרטבת לילה. כמו כן, ההרטבה עלולה להעיד על בעיה בריאותית משמעותית יותר, לכן כדאי לבחון את העניין לעומק. אופציה נוספת, היא בעיה פסיכולוגית המציקה לילד וגורמת לו להרטיב מתוך שינה. למשל, חרם בכיתה, ריב עם ההורים או בעיות חברתיות, עלולות לגרום להרטבה. לכן חשוב לאבחן את המקור שלה, על מנת לטפל בה בצורה היעילה ביותר.

אך כדאי לדעת כי ברוב המקרים מדובר פשוט בליקוי בלמידת התאפקות, דבר שניתן ללמד באמצעות תרגול מתאים אומר ד"ר טל שגיא. ילדים אלו לא למדו כיצד להפעיל בצורה מודעת את מנגנון הרפלקסים במצב של שינה, דבר שגורם להם להרפות את שרירי הסוגרים במקום לכווץ אותם. תרגול מתמיד יכול לשנות לחלוטין את כל התמונה.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מתחת לפלטת הטבע – פתיחת היופי של קוסמטיקה טבעית
במבוך של אפשרויות קוסמטיות, ניווט לעבר אלו שלא רק מייפות אלא גם מטפחות את העור והרוח יכול להיות מאמץ...
קרא עוד »
אוק 26, 2023
קורס עזרה ראשונה בירושלים – מה לומדים?
במסגרת קורס עזרה ראשונה בירושלים לומדים איך להגיש עזרה במקרים של פציעת גוף ומקרי מצוקה רפואיים....
קרא עוד »
יול 18, 2021
הבנה מתי יש צורך בטיפול פסיכולוגי
כמומחה מוביל בבריאות הנפש, אני כאן כדי לשפוך אור על הגורמים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת קביעה אם יש...
קרא עוד »
מרץ 14, 2024