ימי ספירת העומר כסולם ספירלי לעליה הרוחנית

חכמת הקבלה

מדוע לספור את ספירת העומר בימנו?

בבואנו לקיים את מצוות ספירת העומר אשר תפקידה בעבר היה לספור בשמחה את ימים על להקרבת קורבן העומר בבית המקדש החל מחג הפסח במשך 50 יום ועד חג השבועות   לא ניתן למנוע את השאלה מדוע אנו ממשיכים לספור יום יום בצורה כל כך קפדנית כשכלל אין בית מקדש ואין קורבן – מדוע לעשות פעולה כל כך סתמית בחשיבות כה רבה?

חיציות ופנימיות ימי העומר

כבכבל דבר ועניין בעולמנו גם בקיום התורה והמצוות, ניתן לבחון רבדים ועומקים הנבחנים במהלך אחד. ביחוד כשאנו פונים לחקור במהות מצווה רוחנית אשר מתגשמת לעולם החומר יובן לכל דורש כי ייתכן קיטוב ושוני רב בין המעשה הגשמי לפעולתו הרוחנית. בעיקרון נכון הדבר לכל מצווה ומנהג; לעולם נוכל להבחין בחקירה תורנית בין המצווה הגשמית לקשר של למערכת הרוחנית.

מהות המצוות בתורת השם

מסבירה חכמת הקבלה על פי תורתו של  בעל הסולם שכל עניין המצווה הוא לצוות ולחבר את נשמת האדם הרוחנית הדרה במציאות חומרית, אל מקורה הלוא הוא הקדוש ברוך, שהרי היא 'חלק אלוקה ממעל'. ומשום שמצויה הנשמה בגוף גשמי הדורש הנאות הנחשבות בזיוית ושפלות למעלתה של הנשמה עליה להפעיל שינוי תודעתי במהות הגוף ורצונותיו.

השינוי הנרצה לפי הזוהר הקדוש

תהליך ההתפתחות אותו תעשה הנשמה במניפולציה לשינוי רצון הגוף לקבלת הנאה לתועלת עצמית יעשה ע"י מערכת חוקי השפעה לסביבה: דומם, צומח, חי ומדבר אשר ילמד האדם להנות לא רק מלקבל אלא מלתת ולהעניק לאחר. תהליך זה מכונה בתורת חסידות אשלג 'השתוות צורה' שהאדם משווה את תכונותיו לתוכנה האלוקית היחידה שהיא 'רצונו להיטיב לנבראיו'. התהליך הזה נקרא גם תיקון כלי הקבלה לכלי השפעה ובכך ע"י מערכת תרי"ג המצוות לומד האדם לצוות עצמו לתכונות הבורא וע"י כך להרגיש את האושר מהיות איש אלוקים, ז"א אדם טוב ומשפיע.

מדרגות הסולם הרוחני

ישנם קכ"ה שלבים בעלה הסולם הרוחני, 125 השלבים הללו נובעים ממערכת רוחנית מסודרת שנבנתה במיוחד לתועלת הנבראים על מנת שיכלו להשיג את האור האלוקי בהדרגה ובצורה נאותה. השלבים מורכבים מעשר ספירות הנקראות: כתר, חכמה, בינה, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד יסוד ומלכות. אלו הספירות בן בעצם עשרה הנהגות של הקב"ה אשר אנו צריכים ללמוד לישם בחיינו. את שבעת הדרגות הנמוכות במערכות המכונות גם ז"ת (ז' תחתונות) נפתח בימי ספירת העומר כהכנה רוחנית לקבלת השפע האלוקי בכלים מתקונים ביום מתן תורה. בכל שבוע נלמד תכונה אלוקית אחרת משבעת הספירות על רבדיה השונים ובכך נתפס אט אט להשגת הקשר הנצרה עם בוראנו והשגת האושר האמיתי ונרצה מחיינו.

שיעורי קבלה וחסידות על ספירת העומר תוכלו למצוא בקישור זה

 

כתיבה ועריכה לשונית: הרב שקד אליהו פנחס  | מרצה לקבלה וחסידות | מייסד מרכז סולם יהודה

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
בניית תוכנית אימונים
להתחיל להתאמן זה לא קל. אולם, לא מעט אנשים מעוניינים להתאמן בשגרת היומיום שלהם על מנת להשיג מטרות...
קרא עוד »
אוג 06, 2020
זכאות לקנאביס רפואי
לסבול ממחלות שונות, או מכאבים כרוניים שונים, זה לא משהו שאפשר להשלים איתו לאורך זמן. לכן, אם גם אתם...
קרא עוד »
אפר 22, 2022
נעלי כלה נוחות – קונים במקום הנכון
אלו מכם שרוצים לקנות נעלי כלה נוחות ירצו לשים לב כי הם פונים אל חנות אשר ניתן לסמוך על איכות הסחורה...
קרא עוד »
אוג 08, 2021