גמילה מקנאביס – האם אני בסיכון מוגבר להתמכר לקנאביס?

גמילה מקנאביס

בעוד שרבים משתמשים בצמח הקנאביס ומעשנים אותו ללא הרבה דאגות, משתמשים אחרים בצמח זה עשויים להיות תחת סיכון מוגבר להתמכר אליו. בין אם אתם מעשנים את הצמח, נוטלים אותו בטיפות-שמן, או שמא צורכים אותו דרך הקיבה, השורות הבאות עבורכם.

קודם כל נדגיש, מאוד קשה להתמכר לקנאביס דרך אכילה. אם בשנים עברו אנשים היו בעיקר צורכים את צמח הקנאביס, או אולי מדי פעם מכינים עוגת חשיש, כיום ניתן לקבל במרשם רופא מגוון מוצרים שונים הכוללים בתוכם את מרכיב ה-THC שקיים בצמח הקנאביס. החל מטיפות-שמן, דרך מאכלים וכלה בפרחי קנאביס, כיום ישנן דרכים ושיטות שונות לצרוך את הצמח. בפועל, שיטת העישון עשויה להיות זו שממכרת, בין הדרכים לצרוך קנאביס. מרגישים שאתם בפוטנציאל להתמכר? תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  1. עד כמה ה"גן" ההתמכרותי נוכח או קיים במשפחה?

בעוד שמדענים עד היום עדיין לא הצליחו לאתר את הגנים שאחראיים על פוטנציאל התמכרותי, מחקרים מסוימים מראים כי נטייה התמכרותית שקיימת משפחה, יכולה להוביל להתמכרות פוטנציאלית לסמים ואלכוהול ולהוביל למצב שבו יש צורך לעבור תהליך גמילה מסמים שהוא תהליך ארוך ולא פשוט. אם ההורים, הסבא או הסבא-רבא היו מכורים לחומרים שונים, ייתכן שגם אתם בפוטנציאל להתמכרות לשימוש בקנאביס

  1. עד כמה החיים שלכם מלאים, יציבים ומספקים?

אם החיים שלכם כוללים תחומי התחייבויות שונים כמו אהבה, משפחה וילדים, עבודה קבועה וכו', אתם כנראה בפוטנציאל התמכרותי יחסית נמוך. מאידך, אנשים שמתקשים למלא את סדר יומם בפעילות תועלתנית, עשויים לגלות פוטנציאל התמכרותי לקנאביס וחומרים אחרים.

  1. האם במשפחה יש נטייה למחלות נפשיות?

אם במשפחה שלכם יש נטייה לקשיים נפשיים כמו חרדות ודיכאונות, ייתכן שאתם תהיו תחת סיכון להתמכר לשימוש בקנאביס ולעבור תהליך של גמילה מקנאביס אשר מלווה באפיזודות של רוגז ואי-שקט, התפרצויות ואגרסיה, תפקוד ירוד. כמו כן, אנשים אשר בשושלת הגנים המשפחתיים שלהם קיימות מחלות כמו סכיזופרניה, עשויים גם לגלות פוטנציאל להתמכר לקנאביס. וכך גם רלוונטי לגבי אנשים אשר סובלים מהפרעת דחק, שנקראת בקיצור – PTSD.

  1. האם החינוך בבית היה מאוד מתירני?

אי אפשר להפיל הכול על החינוך של ההורים, אין ספק. אבל מחקרים מסוימים מראים כי, בתים שמחנכים באופן מאוד מתירני, עשויים ליצור פוטנציאל של תלות בקנאביס אצל הילד בהמשך חייו. לעיתים, ההתמכרות לצמח תופיע אפילו בגילאים מבוגרים.

  1. באיזה גיל התחלתם לצרוך קנאביס?

אם התחלתם לצרוך קנאביס בגיל מאוד מוקדם, אולי אפילו לפני גיל ההתגברות, קיים סיכוי סביר שבהמשך חייכם הקנאביס יהפוך להיות גורם בו אתם תלויים. מוחות צעירים הם קלים יותר להשפעה. אם מתחילים לעשן בגיל מאוד מוקדם, המוח מתרגל להאמין שזו דרך התפקוד הנורמאלית עבורו.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כל מה שצריך לדעת על תחזוקה למכשירי ספורט
המאמר באדיבות טרדמיל כל יום שעובר מצטרפים מתאמנים חדשים לחדרי הכושר ולעולם הספורט בכלל. המודעות...
קרא עוד »
אוק 22, 2020
חנות ספורט – להזמין אונליין או פיזית?
ציוד ספורט משמש אותנו לא רק לעשיית ספורט אלא גם כהגנה על הגוף שלנו, מניעת פציעות ושיפור הביצועים שלנו....
קרא עוד »
ספט 22, 2019
איך יודעים מה המינון המומלץ של תוספי מזון לספורטאים בתזונה? 
בדורות האחרונים בכלל, ובשנים האחרונות בפרט, ישנם תחומי ספורט רבים שבהם מתאמנים ללא הרף. רבים מבין...
קרא עוד »
פבר 02, 2021