ד"ר גדי שי – אמצעים לשמירה על היגיינת חלל הפה

הזמנתי את ד"ר גדי שי, מחלוצי רפואת השיניים הדיגטלית בישראל שעוסק בשיקום והצלת שיניים כבר יותר מ-30 שנה לשיחה קצרה בשביל להבין פעם אחת ולתמיד באיזו משחת שיניים הכי מומלץ להשתמש, ותשובתו הפתיעה אותי. "למרות מה שרובנו אולי חושבים, החלק החשוב בתהליך צחצוח השיניים הוא לא משחת השיניים שבה אנחנו משתמשים", אמר לי ד"ר שי, "אלא הפעולה המכנית עצמה של ההברשה והניקוי של שאריות הפלאק שהצטברו על השיניים. כך שלצורך העניין, אם נקח כדוגמא צחצוח של השיניים ללא משחת שיניים כלל, לעומת העברת משחת שיניים בחלל הפה או שטיפת הפה עם מי פה, בוודאות עדיף הצחצוח ללא המשחה." "מעבר לזה", המשיך ד"ר גדי שי, "אני מוצא שבמצבים מסויימים, טעם המנטה החזק שמצוי במשחות שיניים מסויימות גורם לאנשים לצחצח פחות זמן את השיניים היות והם מרגישים כבר לאחר כ-20-30 שניות את טעם המנטה וסבורים שהם צחצחו את השיניים מספיק, כשלמעשה הם עברו על חלק מזערי בלבד מהאזורים שעליהם לנקות. בדיוק בגלל זה אני ממליץ להרבה מהמטופלים שלי לעבור למשחת שיניים בעלת טעם מנטה 'עדין' – כזה שמעודד אותם לצחצח זמן רב יותר ובכך מגדיל את הסיכוי שיעברו על אזורים רבים יותר שמיועדים לצחצוח."

לבחור את מברשת השיניים הנכונה בשבילך

"וזה משנה באיזו מברשת שיניים משתמשים?" שאלתי את ד"ר גדי שי. "כאמור", ענה הדוקטור, "פעולת ההברשה עצמה היא לב ליבו של צחצוח השיניים ולכן חשוב מאוד שתבחר את מברשת השיניים הנכונה שתסייע לך בפעולת ההברשה. מניסיוני למרות שניתן להשיג תוצאות מצויינות עם מברשת שיניים ידנית, היא דורשת מיומנות גבוהה יותר בעת השימוש בה, מיומנות שלצערי אין לרוב האנשים." "מסיבה זו", המשיך ד"ר שי, "אני מוצא את עצמי ממליץ לעיתים למטופלים שלי על מברשת שיניים חשמלית שהשימוש בה הוא פשוט הרבה יותר ומביא בדרך כלל לשיפור משמעותי בניקוי הפלאק שמצטבר על השיניים. עם זאת, חשוב לציין שקניית מברשת שיניים חשמלית לבדה היא  רק חצי מהדרך, ועל מנת לוודא ש אתה מצחצח את השיניים כמו שצריך חובה לקבל הדרכה תקופתית מהשיננית או מרופא השיניים במרפאת השיניים שלך לגבי האזורים שבהם אתה מצחצח פחות טוב ובהם ישנה הצטברות גדולה של פלאק."

מדוע צחצוח השיניים לבדו אינו מספיק

"יש עוד משהו שחשוב לעשות מלבד צחצוח השיניים?", שאלתי את ד"ר גדי שי, "כן", ענה לי הדוקטור, "שלב חשוב נוסף בשמירה על היגיינת חלל הפה שרבים מהאנשים שמגיעים אליי לאבחון בפעם הראשונה לא מקדישים לו מספיק תשומת לב", המשיך ד"ר שי, "הוא הניקוי בין השיניים. הסיבה העיקרית לכך נעוצה בעובדה שהכלי המוכר ביותר לצורך ביצוע משימה זו הוא החוט הדנטלי, ולטעמי, קיים קושי מהותי בשימוש בחוט אצל רוב האנשים לאורך זמן ולכן הם מתייאשים ממנו ומפסיקים להשתמש בו לאחר זמן קצר." "זו הסיבה לכך שאני אישית ממליץ לרוב המטופלים שלי להשתמש במברשות מיוחדת בעלות ראש שעושי מחומר סיליקוני גמיש המאפשר להחדיר אותם בין השיניים בעדינות ומצליח להוציא את רוב שאריות המזון והפלאק שהצטברו שם בקלות. המברשות באות בגדלים שונים כך שניתן להתאים אותם לכל אחד." "החסרון היחיד של מברשות אלו", אמר ד"ר גדי שי והחווה בידו, "נעוץ בעובדה שהן, בניגוד לחוט הדנטלי, לא מורידות את שכבת הפלאק בחלקים העליונים שבין השיניים אליהם מברשת השיניים לא מצליחה להגיע, וגם לא נותנות מענה כאשר קיימות שיניים צפופות מאוד אשר הגישה אליהן אפשרית רק על ידי חוט דנטלי. מסיבה זו מומלץ להשתמש בחוט הדנטלי לצד השימוש במברשות וזאת על מנת לכסות את עצמנו מכל הכיוונים."
כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כירופרקטיקה
כירופרקטיקה הינה אחת משיטות הטיפול החדשות והיעילות ביותר להתמודדות עם בעיות במערכת השלד והשרירים....
קרא עוד »
מאי 20, 2021
הקשר בין מדרסים לכאבי ברכיים
הברכיים והירכיים הם המפרקים הגדולים בגופכם. הם אחראים לתמוך במשקלכם כשאתם עומדים והולכים. אם אתם...
קרא עוד »
ינו 29, 2020
איך מטפלים בפחד מרופאי שיניים?
אנשים רבים שואלים את עצמם מדוע קיים פחד בחייהם? אם כן אתם צריכים להבין כי מאחורי הפחד יש היגיון רב...
קרא עוד »
פבר 17, 2019