מהו OCD ואיך מטפלים בזה?

OCD

OCD מוגדרת בתור הפרעה טורדנית כפייתית. מדובר על תופעה נפוצה יחסית, אשר יכולה להופיע ברמות שונות. ברוב הפעמים מדובר על חרדה הגורמת למחשבות טורדניות או להתנהגויות אובססיביות, כאשר התנהגויות אלו נועדו כדי להקל על המחשבות. מדובר על תופעה שגורמת ללא מעט סבל, היות והאדם שסובל ממנה לא מצליח לנתב את האנרגיות שלו לאפיקים אחרים, אלא מבזבז אותה על התנהגויות חסרות כל פשר. אחד מסוגי הטיפולים היעילים ביותר לתופעה, הינו טיפול CBT שעוזר להתיר את הקשר בין החרדה לבין המחשבות הטורדניות וההתנהגויות האובססיביות. טיפול זה מתמקד בעבודה קוגניטיבית לצד עבודה התנהגותית. הטיפול כולל לא פעם, גם עבודת פסיכותרפיה אצל פסיכולוג מומלץ, אשר נועדה כדי להתמודד עם חרדות שונות, אשר מהוות את מקור הבעיה.

כל מה שכדאי לדעת לגבי הפרעת OCD והדרכים האפקטיביות ביותר להתמודד עמה

כאמור, מקור ההפרעה טמון בחרדה. אנשים רבים סובלים מחרדות שונות, אך הם אינם טורחים להתמודד איתן, דבר שמוביל לא פעם להעצמת החרדה. כתוצאה מכך, נוצרות מחשבות טורדניות אשר מופיעות בהכרה שלנו ללא שום שליטה. אופי המחשבות משתנה מאדם לאדם, כאשר ישנם אנשים שלא יפסיקו לחשוב לגבי מה אחרים חושבים אליהם, מה הם יעשו מחר וכדומה. בכל מקרה, המחשבות האלו צורכות המון אנרגיה והן מעצימות עוד יותר את מקור החרדה הראשוני. כתוצאה מכך, אנשים רבים יתחילו לסגל לעצמם התנהגויות כפייתיות במטרה להרגיע את המחשבות ובכך להקטין את החרדה. ההתנהגויות יכולות גם כן להשתנות מאדם לאדם, החל מצורך אובססיבי בניקיון ועד להדלקה וכיבוי כפייתי של מתג האור. לכן אנשים המתמודדים עם ההפרעה הזאת, לא פעם סובלים ממתוקה חברתית ומחיים מקובעים. אחת הדרכים הטובות ביותר לטפל בבעיה, היא באמצעות טיפול CBT. מדובר על טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו לחשוף את המטופל בצורה הדרגתית ומבוקרת לנושא החרדה שלו, ובכך ליצור התניה חדשה ופחות מאיימת לכל הנושא.

לסיכום, OCD הינה הפרעה שיכולה לגרום ללא מעט סבל, ולכן חשוב לטפל בה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול להוות את הפתרון המושלם לבעיה, בזכות היכולת שלו לשנות את המחשבות ולגרום להסתכלות חדשה על כל הנושא.

לעוד מידע, בקרו באתר https://www.yoavarielevy.co.il/

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אופני הרים זנב קשיח – לאילו רכיבות זה מתאים?
אופני הרים זנב קשיח הם אופניים מקצועיים לרוכבים שרואים באופניים שלהם כלי מקצועי לאימון ושמירה על...
קרא עוד »
אוג 27, 2020
רצועות התנגדות לאימון
רצועות התנגדות לאימון כושר הן פתרון נפלא שצובר תאוצה בקרב ספורטאים רבים. אופציה זו של ספורט באמצעות...
קרא עוד »
מרץ 07, 2021
כירופרקטיקה
כירופרקטיקה הינה אחת משיטות הטיפול החדשות והיעילות ביותר להתמודדות עם בעיות במערכת השלד והשרירים....
קרא עוד »
מאי 20, 2021