מיהו תשוש נפש ומהם זכויותיו

תשוש נפש וזכויותיו

כשאנחנו מסתכלים על הגדרות של מחלות למיניהן, בפרט בקרב אנשים קשישים, הרי שתשוש נפש זה אחד השלבים המכריעים והקשים ביותר שיש. מדובר במצב בו אדם מתמודד עם ירידה קוגניטיבית, בעיות זיכרון ובעיות אחרות שמשפיעות על התפקוד שלו.

מדובר במחלה מאוד קשה, אשר ממנה אין דרך חזרה לצערנו. בדרך כלל מתמודדים איתה אנשים מבוגרים, קשישים, אשר התפקוד המוחי שלהם נפגע ואי אפשר לטפל בהם, במובן הזה שאי אפשר להחזיר את המצב לאחור. על מנת לאתר בעיה שכזו, אזי שבוחנים את התפקוד שלהם לצורך ביצוע פעולות בסיסיות, יומיומיות, וכן שואלים אותה מספר שאלות מאוד פשוטות, כמו איפה הם מתגוררים, מה השם שלהם ושאלות דומות. אם הם לא מסוגלים לענות, אזי שהם מוגדרים כתשושי נפש, כאשר בשלב הזה, בוחנים את הרמה בו הם נמצאים.

הקליקו לסיוע בתביעה לגמלת סיעוד

מן הסתם, לאנשים תשושי נפש ולמשפחות שלהם יש זכויות מסוימות. מדובר על זכויות כלכליות מסוימות שנועדו להקל עליהם לקבל טיפול, מבלי שהנטל הכלכלי יהיה גבוה מדי. צריך לזכור, מדובר על טיפול יומיומי, 24/7, ללא הפסקה. לעיתים קרובות, מדובר על טיפול שצריך להיות במעקב קבוע, כלומר, לא מדובר באנשים שניתן להשאיר אותם ללא השגחה, שכן הם לא זוכרים מה עליהם לעשות ואיך לנהוג, הם לא מודעים תמיד למה שהם עושים.

אותן זכויות שמגיעות להם, מאפשרות למשל, להביא מטפל שיהיה איתם כל הזמן, להכניס אותם לבית אבות או למקומות אחרים שמטפלים בתשושי נפש, כמו כן, הזכויות מאפשרות להם לקבל אמצעים וכלים שונים שיאפשרו להם לרכוש מוצרים שונים שיכולים לעזור להם בתהליך הטיפול.

צריך לומר, בשביל לקבל את הזכויות הנ"ל, יש לקבל את כל האישורים הנדרשים בנושא, לשם כך יש צורך לעבור אבחונים ומבדקים מתאימים. יתרה מזו, יש צורך לפנות אל ביטוח לאומי וכן במידה ויש ביטוח סיעודי פרטי, אז חשוב לבדוק גם עם חברת הביטוח מה בדיוק הזכויות וכיצד ניתן לממש אותן (באתר http://www.siud-law.co.il/he מידע בהרחבה). כך אפשר ליהנות מכל סל הטיפולים והאפשרויות שעומדים לרשותנו על מנת לקבל את כל מה שמגיע לנו.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טיפול בהתמכרות למין
אחד הכללים הידועים לגבי בעיות שאנחנו מתמודדים איתן בחיים הוא, אם אנחנו מכירים בכך שיש בעיה, אז חמישים...
קרא עוד »
נוב 26, 2019
מה הדרך הטובה ביותר להתאמן ולשמור על כושר מהבית?
כולנו יודעים כמה קשה למצוא זמן פנוי לעשות תרגילי כושר, לשנות את התזונה שלנו ולהתחיל לדאוג לגוף שלנו,...
קרא עוד »
יונ 24, 2020
חומצה פולית – רק לנשים בהריון?
נשים בהיריון צריכות להיות הרבה יותר מודעות למצבן הרפואי וזאת מכיוון שהן מגדלות בבטן שלהן עובר וכל...
קרא עוד »
נוב 04, 2018